Prezydium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy parafii pw Miłosierdzia Bożego w Lublinie
Data założenia 8 grudnia 1992 rok.
W 2017 prezydium Legionu Maryi obchodziło jubileusz 25 – lecia powstania i działalności w naszej parafii.
Nasze prezydium:
Legioniści czynni – 10 członków
Legioniści wspomagający – 8 członków
Podejmowane prace to: wspólna modlitwa, odwiedzanie ludzi samotnych, starszych, chorych w szpitalach, lub domach opieki społecznej, w hospicjum.
Członkiem Legionu Maryi może być każdy katolik, prowadzący życie chrześcijańskie, który gotowy jest wypełnić obowiązki wynikające z przynależności do Legionu.
Serdecznie zapraszamy do Legionu Maryi.
Historia Legionu Maryi na świecie
Legion Maryi powstał 7 września 1921 roku w Dublinie, stolicy Irlandii. Założycielem Legionu był Irlandczyk Frank Duff. Przez siedem pierwszych lat Legion Maryi rozwijał się wyłącznie w Irlandii. Dzisiaj jest obecny w przeszło 160 krajach. Liczba członków aktywnych w świecie wynosi powyżej trzech milionów, pomocniczych około siedmiu milionów.
Historia Legionu Maryi w Polsce
W 1948 roku, za pośrednictwem b. Anatola Kaszczuka, powstały pierwsze grupy legionowe w Polsce, reaktywowany został w latach osiemdziesiątych XX wieku. Obecnie LM istnieje w 27 diecezjach. W Polsce Legion Maryi rozwinął się w latach 80-tych XX wieku, na życzenie Papieża Jana Pawła II, od którego wielokrotnie otrzymywał błogosławieństwa apostolskie.
W Polsce do 2014 roku Legion Maryi był formacją katolicką. Dopiero od kwietnia 2014 Legion Maryi jest Stowarzyszeniem Osób Świeckich.
Opiekun Legionu Maryi w Polsce – Ks Biskup Roman Marcinowski
Opiekun Legionu Maryi Archidiecezji Lubelskiej
Ks Józef Sarzyński
Ks Mirosław Kawczyński
Istnieją dwa rodzaje członkostwa w Legionie: członkowie aktywni i pomocniczy. Legion składa się z 6 stopni rad: Concilium – najwyższa rada Legionu znajdująca się w Irlandii, obejmująca cały świat, Senat – najwyższa rada w danym państwie, Regia, Komicjum, Kuria, Prezydium – najniższa rada obejmująca jedną parafię
Legion Maryi jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, których celem jest dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską.
Vexillum Legionu Maryi
Na szczycie jest Gołębica – symbol Ducha Świętego. Poniżej, na poprzecznej tabliczce, umieszczony jest napis: Legio Mariae (Legion Maryi). Między tabliczką a drzewcem znajduje się owal z wizerunkiem Maryi Niepokalanie Poczętej (wzięty z awersu Cudownego Medalika). Wizerunek Maryi połączony jest z tabliczką ornamentem z róży i lilii. Drzewce umieszczone jest na globie ziemskim, który spoczywa na czworokątnej płaskiej podstawie. Całość wyraża myśl, że Duch Święty ma zdobyć świat przez Maryję i Jej dzieci.
Ikona Legionu to obraz namalowany przez młodego artystę z Dublina, jako dar dla Legionu Maryi. W górze obrazu przedstawiony jest Duch Święty, dawca wszelkich dobrodziejstw. Na dole widzimy glob ziemski, a wokół skupionych dobrych i złych ludzi, symbol świata dusz. Pomiędzy obu grupami stoi Maryja, Pośredniczka łask, wstawiająca się za cały świata.
Cudowny Medalik – znany też jako Medalik Niepokalanego Poczęcia – medalik zapoczątkowany przez św. Katarzynę Labouré (właśc. Zoe Labouré, 1806–1876) ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo (szarytek) we Francji.
Wygląd medalika
Awers medalika przedstawia postać kobiety, z której rozłożonych rąk rozchodzą się promienie światła. Podstawą stóp jest półkula, na której widać węża. Wokół postaci Maryi widnieje tekst krótkiej modlitwy: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.
Rewers medalika zawiera zestawienie dwóch serc: Najświętsze Serce Jezusa otoczone koroną cierniową i Niepokalane Serce Maryi przebite mieczem. Powyżej inicjał Maryi – litera M, a nad nią krzyż. Dodatkowo na obwodzie umieszczono 12 gwiazd